Potrzebujesz pomocy lekarza online?

Jesteś we właściwym miejscu!

Cetix to antybiotyk beta-laktamowy należący do grupy cefalosporyn trzeciej generacji. Jego skuteczność opiera się na substancji czynnej o nazwie cefiksym. Wykazuje ona silne działanie bakteriobójcze. Cetix jest dostępny na receptę w postaci tabletek powlekanych i granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. Pozwala to na indywidualne dostosowanie formy podania do potrzeb pacjenta.

Skorzystaj z naszej pomocy. Recepta na Cetix antybiotyk dostępna jest w zaledwie krótką chwilę z eTeleDoktor.

Cetix

Antybiotyk
Wypełnij formularz
Zamów e-receptę
49,00 zł
Przejdź do zamówienia

Antybiotyk Cetix – Charakterystyka leku

Cetix hamuje syntezę ściany komórkowej bakterii. Prowadzi to do jej osłabienia, a następnie śmierci. Dzięki temu wykazuje on działanie bakteriobójcze i jest szczególnie skuteczny wobec bakterii Gram-ujemnych. Co ważne, cefiksym, będący substancją czynną leku, cechuje się dobrą stabilnością wobec bakteryjnych beta-laktamaz. Oznacza to, że bakterie produkujące te enzymy nie są w stanie skutecznie go unieszkodliwić.

Pamiętaj, że nie możesz przerwać nieukończonej terapii. Skorzystaj więc z możliwości przedłużenia leczenia online, zamawiając receptę na Cetix w eTeleDoktor.

Cetix – Zastosowanie

Cetix wykorzystywany jest w leczeniu wielu różnych zakażeń bakteryjnych. Najczęściej jest przepisywany w leczeniu:

  • zakażeń układu moczowego, w tym niepowikłanych zapaleń pęcherza moczowego;
  • zakażeń ucha środkowego (ostre zapalenie ucha środkowego), szczególnie u dzieci;
  • zakażeń gardła i migdałków podniebiennych, powodowanych przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A;
  • zakażeń zatok (ostre zapalenie zatok przynosowych);
  • ciężkiego pozaszpitalnego zapalenia płuc;
  • zakażeń powodujących zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Antybiotyk Cetix przeznaczony jest do stosowania u dorosłych, młodzieży oraz dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów (poniżej 12. roku życia) konieczne jest stosowanie dodatkowych środków ostrożności. Lek nie jest zalecany u niemowląt i wcześniaków.

Cetix

Antybiotyk
Wypełnij formularz
Zamów e-receptę
49,00 zł
Przejdź do zamówienia

Cetix – Dostępność, rodzaje i dawkowanie

Cetix jest dostępny w dwóch postaciach: tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. W Polsce występuje w trzech wariantach:

  • Cetix 400 mg (tabletki powlekane, 7 sztuk),
  • Cetix 20 mg/ml (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej, 100 ml),
  • Cetix 20 mg/ml (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej, 60 ml).

Standardowa dawka dla dorosłych wynosi 400 mg raz na dobę lub w dwóch dawkach podzielonych po 200 mg co 12 godzin. Zawiesina doustna jest rekomendowana dla dzieci, a dawkowanie zależy od wagi ciała dziecka — zazwyczaj wynosi 8 mg cefiksymu na kilogram masy ciała na dobę.

W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkowanie może być dostosowane indywidualnie przez lekarza. Ważne jest, by nie przekraczać zaleconej dawki, gdyż nie wpływa to na zwiększenie skuteczności leku, a może prowadzić do wystąpienia nasilonych skutków ubocznych.

Chcesz przedłużyć terapię Cetix? Recepta online oferowana przez eTeleDoktor obejmuje m.in. antybiotyki. Skorzystaj z naszej pomocy.

Cetix – Przeciwwskazania i środki ostrożności

Cetix nie powinien być stosowany u pacjentów, którzy są uczuleni na cefiksym lub inne antybiotyki z grupy cefalosporyn – a także u osób z ciężkimi reakcjami nadwrażliwości na antybiotyki beta-laktamowe (np. penicyliny). Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz z zapaleniem jelita grubego.

Podczas leczenia Cetixem możliwe są interakcje z innymi lekami – dlatego pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych środkach farmakologicznych. Szczególnie ważne jest to w przypadku leków przeciwzakrzepowych, niektórych antybiotyków oraz diuretyków, które mogą wpływać na skuteczność działania Cetix lub zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Antybiotyk Cetix – Skutki uboczne

Podobnie jak inne antybiotyki, Cetix może powodować skutki uboczne. Do najczęstszych należą m.in.:

  • biegunka,
  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha,
  • zaburzenia wątroby,
  • wzdęcia i utrata apetytu,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze reakcje – takie jak zapalenie nerek, reakcje anafilaktyczne, czy zaburzenia czynności wątroby. Jeżeli pacjent zaobserwuje jakiekolwiek niepokojące objawy podczas stosowania leku Cetix, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.